Stellingen tijdens Pride Haarlem en Roze Zaterdag
Vandaag is de Canal Parade – voor velen hét hoogtepunt van Pride. Een uitbundige viering van vrijheid en diversiteit. Maar zoals de NOS vandaag schrijft, is het voor anderen juist een moment om zich terug te trekken. Want geweld en discriminatie tegen lhbti+’ers nemen toe. Ruim 2700 meldingen per jaar, en dat is nog maar het topje van de ijsberg. Het Regenboogloket was ook dit jaar aanwezig bij Pride Haarlem en was aanwezig tijdens Roze Zaterdag in Zaandam met een informatiemarkt.
Angst voor pestgedrag
Tijdens Roze Zaterdag in Zaandam en Pride Haarlem vroegen wij bezoekers van onze stand:
“Wat had jij nodig tijdens jouw schooltijd?”
Het lijkt een eenvoudige vraag, maar een antwoord bedenken is allesbehalve makkelijk.
Voor veel lhbti+’ers was (en is) hun schooltijd geen fijne periode. Velen hielden zich verborgen, uit angst dat anderen zouden ontdekken wie ze werkelijk waren. De angst voor pestgedrag en uitsluiting is vaak overheersend.
Zichtbaarheid
Ontzettend veel verschillende mensen zijn naar onze stand gekomen: ouderen die in de jaren 60 naar school gingen, kinderen die nu nog op school zitten, schoolleiders, docenten, ouders, conducteurs en meer. Hoewel sommigen even moesten nadenken voor ze antwoord gaven, kwam er één woord telkens terug: zichtbaarheid.
>Zichtbaarheid in het curriculum – waar het normaal is dat een schoolopdracht ook over een gezin met twee moeders kan gaan én dat er meer wordt besproken dan alleen een man-vrouw relatie.
>Zichtbaarheid van rolmodellen – zodat jongeren weten dat ze er niet alleen voor staan. Zichtbaarheid van ondersteuning – zodat niemand

alleen door moeilijke tijden hoeft te gaan.
Zichtbaarheid gaat verder dan een regenboogvlag. Het moet verweven zijn in de hele schoolcultuur. Dat je jezelf mag zijn en dat afwijzing om wie je bent niet wordt getolereerd, moet gedragen worden door alle lagen van een school. Alleen dan kun je een veilige school zijn.
Interviewfragment met een aantal teamleden van het Regenboogloket bij de informatiemarkt op de Pride Haarlem (vanaf 1:38:03). Of klik op deze direct link op YouTube


Wij willen iedereen bedanken die de tijd heeft genomen met ons in gesprek te gaan en hun verhaal hebben gedeeld. Wil jij je ervaringen met ons delen? We horen het graag via onderstaand formulier.
Of kom in contact met één van onze mensen:
Klik hier voor meldpunt onveilige situaties lhbti+'ers op scholen
Help mee en steun ons werk